Grappling

Grappling

Grappling je obecný termín, který zahrnuje techniky používané v mnoha disciplínách, stylech a bojových uměních, které se používají jak v bojových sportech, tak pro sebeobranu. Jedná se způsob zásob, ve kterém má zápasník za cíl dostat svého soupeře do situace, kdy ho svým počínáním nutí souboj vzdát. Využívá k tomu techniky označené anglickým výrazem submisson. Jde primárně o techniky z boje na zemi – páčení (zámky), škrcení, lámání.

Grappling je anglický výraz, který lze přeložit jako zápasení. Čeština má však řadu let pro zápasení zavedeno anglické slovo "wrestling". Důvodem proč angličtina rozlišuje zápasení dvěma výrazy grappling a wrestling je v podrobné studii jednotlivých zápasnických stylů.

Například rozdíly mezi olympijským zápasem řecko-římským a judem se prakticky neliší v zápasu v postoji (pomineme-li různé způsoby úchopů, chvatů a méně častou submisi z postoje). Problém nastává ve chvíli, kdy se zápasníci přesunují do boje na zemi. V řecko-římském zápase je cílem zápasníka v boji na zemi dostat soupeře do pozice na lopatky tzv. přetočit ho na záda (wrestle). V judu je cílem zápasník v boji na zemi dostat soupeře do submisivní pozice, tedy svým tlakem ho dostat do nepříjemné, často bolestivé pozice, při které zápas poklepáním vzdá nebo omdlí. V judu se tedy v boji na zemi lopatky neřeší a pro tento způsob boje má angličtina výraz grappling.

V grapplingu zápasníci začínají v postoji a pomocí zápasnických chvatů (poraz, strh, povalení, přehození, vychýlení) se snaží dostat soupeře na zem a donutit ho souboj vzdát. Souboje se tedy odehrávají většinu času na zemi, ale existují i způsoby jak soupeře donutit se vzdát i z boje v postoji.

Nabízíme

  • Třídy pro začátečníky (nejsou vyžadovány žádné zkušenosti).
  • Funkční cvičení.
  • Všechny věkové kategorie.

Co vám cvičení přinese:

  • zlepšit svalovou sílu a obratnost
  • zhubnout a zlepšit fyzickou kondici
  • zbavit se stresu